Zostać Piłkarzem - Pierwsza w Polsce akademia piłkarska online - Zostań światowej klasy piłkarzem za mniej niż para getrów na miesiąc.

Dieta piłkarza: 11 produktów na regenerację cz. 1

Trening stanowi jeden z najważniejszych elementów w drodze rozwoju piłkarza. Warto jednak pamiętać, że czas, który spędzamy na boisku lub siłowni, jest niewielki w porównaniu z czasem potrzebnym na adaptację oraz regeneracje. Aby przyspieszyć proces regeneracji swojego ciała do ponownego wysiłku oraz zapewnić organizmowi jak najlepsze warunki do treningu na wysokiej intensywność, niezwykle ważne jest uwzględnienie w diecie, produktów, które uzupełnią nasz organizm potrzebnymi mikroskładnikami.

Poniżej prezentujemy pierwszą z dwóch części poradnika, gdzie pokażemy Ci produkty, które możesz dodać do piłkarskiej diety i przyśpieszyć procesy regeneracji oraz osiągać lepsze wyniki jako piłkarz.

Tłuste ryby

Znalezione obrazy dla zapytania łosoś

Uwzględnienie w piłkarskiej diecie ryb takich jak łosoś czy makrela zaopatrzy Cię w kwasy tłuszczowe Omega-3, które odpowiadają za bardziej efektywną regenerację organizmu piłkarza. Regularne spożywanie ryb pozwoli Ci trenować ciężej i zmniejszy ryzyko kontuzji i stanów zapalnych.

Co więcej, spożywanie ryb ma działanie antystresowe i uspokajające, co przyczynia się do redukcji ryzyka wystąpienia chorób serca, a także ma pozytywny wpływ na system immunologiczny, co zapobiega bólom kości i stawów.

Jedzenie ryb dwa razy w tygodniu to najlepszy sposób na regularne przyswajanie odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych Omega-3.

 

Szpinak

Znalezione obrazy dla zapytania szpinak

Z uwagi na wysoką zawartość żelaza dołączenie szpinaku do piłkarskiej diety jest kluczowe w utrzymaniu odpowiedniej jakości krwi, co przyczynia się do dwóch procesów odgrywających ważną rolę w regeneracji organizmu po wysiłku: odbudowywania poziomów energii oraz wzrostu witalności. Ponadto udowodniono, że obecność zielonych warzyw liściastych w diecie, pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Opóźniają one procesy pogarszania się sprawności umysłowej, a także poprawiają skupienie, które dla piłkarza jest niesamowicie ważne. Oprócz wysokiej zawartości żelaza, szpinak to również bogate źródło witamin A i K, które przyczyniają się do ograniczenia stanów zapalnych oraz poprawiają stan kości, co czyni ze szpinaku obowiązkowy składnik diety piłkarskiej.

 

Mleko

Znalezione obrazy dla zapytania mleko

Dzięki wysokiej zawartości białka, mleko jest bardzo ważnym produktem diety piłkarza. Przyczynia się ono do regeneracji i wzmocnienia twoich mięśni. Znajdujący się w nim wapń stanowi niezbędny składnik zdrowych, mocnych kości i zębów. Dzięki dużej ilości węglowodanów w składzie, mleko to istotny składnik twojej diety przed meczem, który pozwoli Ci na gromadzenie energii. Ogromne ilości witamin i minerałów zawarte w mleku, wpłyną na Twój poziom nawodnienia, co jest kluczowe przed meczem lub intensywnym treningiem. Biorąc wszystkie czynniki pod uwagę, możemy stwierdzić, że spożywanie mleka przyspiesza regenerację, zwłaszcza jeśli pije się je po treningu.

 

Jajka

Znalezione obrazy dla zapytania jajka

Jajka stanowią duże źródło białka, które przyczynia się do odbudowy mięśni po meczu i są nieodłącznym produktem w diecie piłkarza. Duże stężenie leucyny, czyli głównego aminokwasu biorącego udział w naprawie tkanki mięśniowej, szybko postawią Twoje ciało na nogi i pozwolą Ci wejść w kolejny trening na sto procent. Co również istotne, udowodniono, że tłuszcze wchodzące w skład jajek obniżają poziom cholesterolu we krwi. Jajka zawierają też cholinę oraz betinę – substancję, która ma korzystny wpływ dla rozwoju i funkcjonowania mózgu, a także dla produkcji neuroprzekaźników odpowiadających za uczucie szczęścia.

 

Borówki

Borowki

Włączenie borówek w piłkarską dietę jest niezbędnym elementem do szybkiej regeneracji po meczu.

Oprócz ich wspaniałego smaku, w składzie tych owców znajduję się duża ilość antyoksydantów, które chronią organizm przed wpływem wolnych rodników (wytwarzanych w rezultacie wysiłku fizycznego), jak również przyczyniają się do lepszej regeneracji. W skład borówek również wchodzą witaminy C i K, które przyczyniają się do poczucia witalności. Jako piłkarz powinieneś jak najszybciej włączyć borówki do swojej piłkarskiej diety.

Subscribe to our newsletter

FreshMail.pl