Zostać Piłkarzem - Pierwsza w Polsce akademia piłkarska online - Zostań światowej klasy piłkarzem za mniej niż para getrów na miesiąc.

Lionel Messi: kosmita z Barcelony 15 lat po debiucie

15 lat po swoim debiucie w barwach Barcelony, Lionel Messi wciąż jest w świetnej formie.

Zgodnie z pewną teorii, stanowi to dowód na jego kosmiczne pochodzenie.

Niemal połowę jego życia temu odbył się towarzyski mecz w Nou Camp przeciw Porto; od tego czasu Messi pobił niezliczone rekordy.

Jest strzelcem rekordowej ilości bramek: dla Barcelony (600), w lidze hiszpańskiej (417) i w reprezentacji Argentyny (68), oraz pięciokrotnym laureatem Ballon d’Or; zdobył także 33 trofeów z Barcą.

Teraz ma 31 lat i nie wykazuje żadnych przejawów zmęczenia. W ostatnim sezonie Messi zaliczył 14 bramek w 13 meczach we wszystkich konkursach i zdobył pierwsze miejsce ex aequo w tabeli najlepszych piłkarzy w La Liga, strzelając średnio jedną bramkę na 87 minut gry (mimo, iż przez trzy tygodnie był nieobecny na boisku z powodu złamanej ręki).

Ale jak on to robi?

Jedno z możliwych rozwiązań tej zagadki padło w czwartkowym BBC Radio 5 live Football Daily podcast z udziałem dziennikarzy zajmujących się hiszpańskim futbolem: Andy’ego Westa i Guillema Balague (obaj są autorami książek poświęconym reprezentacji Argentyny).

„Istnieje teoria, że Messi jest kosmitą. Jak inaczej mógłby tego dokonać?” mówi West. „Do zwolenników tej teorii należy między innymi Gerard Pique, obrońca Barcelony”.

Balague dodaje: „W nawiązaniu do tej teorii: w swojej książce wymieniłem 11 warunków które trzeba spełnić żeby być Messim… dlatego uważam że jest kosmitą. Trzeba być kosmitą żeby spełniać te wszystkie warunki”.

“Odpowiednia rodzina i sprzyjające piłce otoczenie: jego rodzina kiedyś o mały włos nie wyemigrowała do Australii. Gdyby urodził się tam, czy mógłby zostać Messim, jakiego znamy? Nie sądzę. W Argentynie – owszem. Potrzebujesz motywacji, ambicji, regularnego wysiłku, zaangażowania, poświęcenia, odpowiedniego przywództwa, inteligencji emocjonalnej, właściwych genów – i oczywiście szczęścia.

„Jeśli zebrać te wszystkie czynniki, otrzymamy Messiego. Czemu nie było więcej Messich? Bo to niemożliwe, żeby zebrać je wszystkie w jednej osobie!

“Był jak kamień toczący się w dół zbocza góry, nie do zatrzymania, zdolny do zniszczenia wszystkiego, co stanęło mu na drodze”.

Lionel Messi pięciokrotnie wygrał nagrodę Pichichi – hiszpańskiego Złotego Buta. Jedynie Telmo Zarra otrzymał ją większą ilość razy (sześciokrotnie).

W jaki sposób ten najlepszy stał się jeszcze lepszy?

Messi, który w trakcie swoich 650 występów z Barceloną podprowadził piłkę pod bramki kolegów 219 razy, jest obecnie kapitanem klubu po odejściu Andresa Iniesty. W okresie jego kariery w Barcy przez klub przewinęło się sześciu trenerów.

Jak mówi West, “Messi dobrze adaptuje się do nowych sytuacji, nowych trenerów, kolegów z drużyny, pozycji na boisku – myślę, ze to niezwykle istotne”.

„Jeśli nawet największy piłkarz w dziejach musi wykazywać tego rodzaju otwartość na zmianę, to wszyscy inni też powinni. Był zmuszony porzucić grę na pozycji środkowego napastnika, na której zdobył 91 goli w ciągu roku (w 2012), ponieważ przestało to działać”.

“Regularnie, co dwa lub trzy lata podejmuje się nowej roli lub wchodzi na nową pozycję, ma nowych kolegów w drużynie. Nie są to rzeczy, które on wybiera; nie stanowią części jakiegoś planu generalnego – po prostu musi reagować na okoliczności”.

“Na wczesnym etapie kariery był przede wszystkim dryblerem, którego instynkt nakazywał przejęcie piłki i jak najszybszy bieg w kierunku bramki. Oczywiście trochę upraszczam, potrafił robić również inne rzeczy, ale to był jego zasadniczy sposób gry”.

“Hiszpańskie słowo ‘pauza’, które padało, kiedy należało po prostu zatrzymać się i przeanalizować grę – to oznaczało dla niego coś nowego. Ale jak widzimy teraz, przez lata nauczył się również innych aspektów gry. Wciąż potrafi dryblować, ale wzrosła też jego umiejętność podawania piłki”.

“Być może już nie jest w stanie przebiec pomiędzy zawodnikami od linii połowy boiska, jak np. w przypadku swojej słynnej bramki w meczu przeciwko Getafe w 2007 roku, ale potrafi przedostać się przez drużynę. Obecnie jest on o wiele bardziej kompletnym zawodnikiem, i myślę, że w najbliższych latach zobaczymy na to wiele dowodów”.

Jak można instruować Messiego?

Wpływ Messiego w obozie Nou Camp jest tak ogromny, że nawet trener drużyny, Ernesto Valverde czasem przyznaje: kapitan wie lepiej.

Balague mówi: „Obecnie Messi pełni rolę człowieka od rozwiązań. Rozumie grę w taki sposób, w jaki rozumie ją niewielu”.

„Valverde powiedział mi na przykład, że Messi komentuje to, co się dzieje na boisku z poziomu ławki. Był taki mecz z Sewillą, gdzie wszedł na murawę na ostatnie pół godziny i kompletnie zmienił bieg gry”.

„Valverde zaczął instruować Messiego: ‘Wiesz, Leo, powinieneś… właściwie to rób cokolwiek chcesz’”.

„Popatrzył na niego i pomyślał: ‘co ja właściwie mogę tłumaczyć takiemu człowiekowi?’”

Ten mural, przedstawiający Messiego jako dziecko, powstał w kompleksie sportowym klubu Newell’s Old Boys w zeszłym roku, kiedy to piłkarz powrócił do rodzinnego miasta, aby wziąć ślub.

Co przyszłość ma w zanadrzu dla Messiego?

Messi na pewien czas zrobił sobie przerwę od obowiązków w reprezentacji Argentyny. Jej powodem jest to, że nie udało mu się wygrać dla kraju żadnych istotnych trofeów na przestrzeni 128 meczów w barwach reprezentacji, a także przegrana czterech spotkań finałowych. Jego kontrakt klubowy trwa do 2012. Jak sam oświadczył, jedyną drużyną, dla której mógłby grać – za wyjątkiem Barcelony – jest młodzieżowy klub Newell’s Old Boys.

West: „Historia Messiego pokazuje, że wnioskowanie o tym, co zrobi w przyszłości byłoby niemądre”.

„Zmiany które nastąpiły zostały na nim wymuszone. Nie wiemy, w jaką stronę rozwinie się obecny skład Barcelony. Jeśli Ousmane Dembele okaże się ważnym zawodnikiem, zmusi to Messiego do zmiany stylu gry”.

Ale to wszystko mogło się potoczyć zupełnie inaczej…

Wyobraźmy sobie jak Lionel Messi prowadzi Como do zwycięstwa przeciwko Barcelonie w finale Ligi Mistrzów.

Brzmi to absurdalnie, a jednak według dziennikarza sportowego Jamesa Horncastle, specjalisty od włoskiego futbolu, kariera Messiego mogła wyglądać zupełnie inaczej.

“Miał szczęście, że znalazł właściwy klub, środowisko i możliwość kształcenia – nieodpowiednie okoliczności są w stanie zahamować rozwój zawodnika”, mówi Horncastle. „Ważne jest, aby nieustannie rozbudzać w piłkarzach zainteresowanie grą”.

„Fabio Capello opowiadał, że zobaczył Messiego gdy Juventus grał z Barceloną. Stwierdził wtedy: ‘chcę tego zawodnika – wypożyczę go’. Ostatecznie jednak do transferu nie doszło”.

Prezes Genui twierdził, że kiedy pracował dla Como (obecnie w drugiej lidze włoskiej), Messi odbywał u nich test, i gdyby Como podpisało z nim kontrakt, zostaliby mistrzami Europy i świata.

Byłoby ciekawe zobaczyć, jak potoczyłaby się kariera pod skrzydłami Capella – czy również byłaby pasmem sukcesów?

Messi raczej nigdy nie zagra w lidze angielskiej, ale Balague wspomina: „zapytałem Messiego, co sądzi o opinii wielu Anglików, którzy twierdzą, że ‘nie poradziłby sobie tak dobrze w zimną, wilgotną noc w Stoke’”.

Odpowiedział mi: „Powinni zobaczyć boiska, na jakich grałem w Rosario”.

Subscribe to our newsletter

FreshMail.pl