Zostać Piłkarzem - Pierwsza w Polsce akademia piłkarska online - Zostań światowej klasy piłkarzem za mniej niż para getrów na miesiąc.

Lionel Messi: mały chłopiec o wielkich marzeniach

Lionel Messi jest postacią znaną nawet ludziom niezainteresowanym sportem. Mimo, iż jest niższy od większości swoich kolegów z drużyny, swoich przeciwników przerasta wyjątkowymi umiejętnościami i nieprzeciętnym talentem do strzelania bramek.

Już w dzieciństwie Messi, nazywany “Leo”, marzył o karierze profesjonalnego piłkarza. Z uwagi na jego fizyczne ograniczenia i trudności finansowe, to marzenie wydawało się nierealne. Nikt wówczas nie wyobrażał sobie, że po upływie 17 lat i 114 dni wytrwałej pracy, będzie grać w reprezentacji swojego kraju oraz w klubie FC Barcelona.

Dopingowany przez swoją rodzinę i zmotywowany, by podążać za swoją pasją Lionel Messi pracował nad przekraczaniem swoich ograniczeń aż z „najmniejszego zawodnika na boisku” stał się jednym z największych sportowców naszych czasów.

Trening już od dziecka

Lionel Andrés Messi urodził się 24 czerwca 1987 roku w gorącym mieście Rosario w Argentynie. Był trzecim z kolei dzieckiem w zwartej, ciężko pracującej rodzinie, która z całego serca kochała piłkę nożną.

Mały Leo oczywiście sam niedługo zaraził się pasją do futbolu. Kiedy tylko dwaj jego bracia oraz kuzyni grali między sobą, szedł z nimi na boisko i próbował dołączyć do gry. Pozostali chłopcy byli jednak znacznie starsi od niego i niechętnie odnosili się do pomysłu zaproszenia chłopca do wspólnej gry. Przekonały ich dopiero nalegania babci Messiego, która zawsze nieodłącznie mu towarzyszyła.

Po tym, jak była świadkiem pierwszych kroków Leo na boisku, namówiła jego mamę do kupienia mu jego pierwszej pary korków.

W wieku czterech lat Leo dołączył do lokalnego klubu Grandoli, gdzie trenował go ojciec. Jego babcia obserwowała jak niemal codziennie wytrwale trenował. Kiedy miał osiem lat, zapisał się do innego klubu mieszczącego się w Rosario – Newell Old Boys, których zawsze podziwiał.

Wkrótce piłka nożna stała się dla niego tak nieodzowna jak powietrze. Messi ćwiczył codziennie, opuszczając spotkania z przyjaciółmi na rzecz domowych treningów przed meczem. Sport dawał mu poczucie niewysłowionego szczęścia i motywacji, i niebawem chłopiec zamarzył o zostaniu profesjonalnym piłkarzem.

Znalezione obrazy dla zapytania young messi

Diagnoza: niezdolny do wzrostu

Kiedy Messi miał 10 lat, zmarła jego ukochana babcia. Jej śmierć wstrząsnęła rodziną, w szczególnym stopniu dotykając Lionela. Przez całe tygodnie nie dotknął piłki, aż w końcu, za namową ojca, powrócił do klubu. Postanowił wówczas, że będzie grał tak, żeby babcia mogła być z niego dumna.

W ciągu następnego roku Leo grał nieprzerwanie. Pojawił się jednak inny problem: mimo, iż chłopcu przybywało lat, jego wzrost nie ulegał zmianie. Zaniepokojeni rodzice w końcu zaprowadzili jedenastolatka do lekarza. Czekały na nich złe wieści: Leo cierpiał na niedostatek hormonu wzrostu. Oznaczało to, że nie urośnie, o ile nie zostanie poddany specjalnej terapii – miałaby ona potrwać trzy lata i kosztować 1,5 tysiąca dolarów miesięcznie.

Ojciec Messiego, nie będąc w stanie pokryć kosztów tak drogiej kuracji, zmuszony był zwrócić się o pomoc finansową do Newell’s Old Boys. Trener klubu nie mógł zaprzeczyć wyjątkowym zdolnościom chłopca i zgodził się zapłacić za terapię. Klub przekazał zawstydzonemu ojcu niewielką sumę – jednak na tym jego finansowe wsparcie się skończyło.

Podczas, gdy ojciec poszukiwał środków na pokrycie kosztów terapii, do syna odezwał się mieszczący się w Buenos Aires klub River Plate, kolebka „geniusza futbolu” Pablo Aimara – i idola Messiego. Chłopiec był wniebowzięty. Ponieważ jednak Argentyna pogrążona była wówczas w głębokim kryzysie, klub nie zgodził się na pokrycie kosztów utrzymania Lionela. Było to dla niego ogromnym rozczarowaniem, wkrótce jednak nadeszła kolejna propozycja – tym razem z Hiszpanii.

Oferta życia

Opowieści o trzynastolatku o talencie zbliżonym do legendarnego argentyńskiego mistrza futbolu Diego Maradony dotarły do uszu dyrektora technicznego FC Barcelony, Carlesa Rexacha. Zaintrygowany, odezwał się do rodziny Messiego z propozycją próbnego spotkania, w trakcie której mógłby on na własne oczy przyjrzeć się osławionym umiejętnościom piłkarskim chłopca. W przypadku gdyby Leo przeszedł tę próbę pomyślnie, klub pokryłby koszty jego utrzymania, jednak pod warunkiem jego przeprowadzki do Hiszpanii.

Mimo, iż Leo nie chciał porzucić swojego życia w Rosario, ważniejsze było jego marzenie o byciu profesjonalnym piłkarzem. We wrześniu 2000 Leo wraz z całą rodziną przenieśli się na drugą stronę Atlantyku – do Barcelony.

Rodzina została w hotelu, a Leo pojechał zaprezentować się prestiżowej drużynie młodzieżowej FC Barcelony. Otrzymał strój i udał się do szatni, gdzie nie zamienił nawet słowa ze swoimi nowymi kolegami. Tymczasem oni spoglądali na niego niedowierzając, że jest aż tak niski. Po upływie dwóch minut na boisku, nie mogli uwierzyć, że jest aż tak dobry.

Trener Carles był pod takim wrażeniem, że natychmiast wręczył chłopcu kontrakt, sporządzony pospiesznie na papierowej serwetce – tylko to miał bowiem pod ręką. Leo podpisał go i w tym momencie drzwi do wymarzonej kariery stanęły przed nim otworem.

Znalezione obrazy dla zapytania messi fingers in air

W górę po szczeblach kariery

Trzynastoletni Messi piął się w górę w systemie, zbierając punkty w rekordowym czasie. Wciąż wycofany i znacznie niższy od wszystkich innych na boisku, wyróżniał się jednak wyjątkową łatwością w posługiwaniu się piłką i niezrównaną zdolnością strzelania goli. Otrzymał nawet tytuł Gracza Turnieju.

Podczas, gdy na boisku osiągał sukcesy, za kulisami mozolnie na nie pracował. Codziennie trenował, a każdej nocy wstrzykiwał sobie w nogi hormony wzrostu. Tak wyglądało życie młodego Leo, do czasu, aż ukończył czternasty rok życia.

W ciągu zaledwie półtorej roku osiągnął w akademii poziom, umożliwiający mu dołączenie do jego pierwszej drużyny. Kuracja chłopca dobiegła wreszcie końca, a jego ciało zaczęło znów normalnie rosnąć, osiągając ostatecznie 1,7 m wzrostu.

W wieku 2003 miał miejsce profesjonalny debiut szesnastoletniego wówczas Messiego – mecz w barwach Barcelony przeciwko Porto. Jego występ zaskoczył rywali i wywarł wrażenie na kadrze technicznej. Nawet kilkukrotnie kopany i przewrócony na murawę był w stanie podnieść się, okiwać czterech zawodników i strzelić bramkę.

Jego sposób poruszania był czymś bez precedensu – między innymi dlatego, iż nie bazował na strategii, ale na instynkcie. Zdolności Leo zapewniły mu miejsce w dorosłym zespole Barcelony, gdzie odbywał dzienne treningi u boku Ronaldinho. Brazylijczyk nazywał nieśmiałego nastolatka swoim “małym braciszkiem” i otwarcie zapowiadał, że Messi przerośnie nawet jego.

Bicie osobistych i światowych rekordów

W wieku 17 lat Messi zadebiutował jako najmłodszy reprezentant Barcelony w oficjalnych zawodach. Jego trener patrzył oniemiały, jak nastolatek przemyka pomiędzy swoimi przeciwnikami, panując nad piłką z absurdalną precyzją. Niedługo potem Barcelona zwyciężyła w pucharze Ligi Mistrzów UEFA po raz pierwszy od sześciu lat.

Teraz Leo postrzegał swój niewielki wzrost jako atut w grze, przydający mu zwinności, dzięki której wkrótce miał otrzymać przezwisko „Atomowej Pchły” w mediach hiszpańskich. Mimo to musiał ćwiczyć ciężej niż do tej pory, aby być w stanie odeprzeć swoich starszych i wyższych przeciwników.

W wieku 18 lat podpisał swój pierwszy kontrakt jako dorosły zawodnik w klubie FC Barcelona. Niedługo później wystąpił w swoim pierwszym międzynarodowym meczu: grając w barwach Argentyny przeciwko Węgrom. Jednak w drugiej minucie meczu zawodnik z przeciwnej drużyny złapał go za koszulkę; Leo odepchnął go ręką, co zostało uznane za faul i ukarane czerwoną kartką. Załamany Messi zszedł z boiska; w szatni koledzy z drużyny zastali go we łzach.

Sezon po sezonie, młody zawodnik doskonalił technikę i bił swoje własne rekordy. W wieku 19 lat był już uważany za gracza światowej klasy. Jego talent strzelecki przyniósł mu szereg zwycięstw, zarówno dla Barcelony, jak i dla reprezentacji Argentyny. W wieku 22 lat Messi otrzymał prestiżową nagrodę dla Piłkarza Roku przyznawaną przez FIFA.

Pomimo częstych poważnych kontuzji, w wieku 24 lat Messi pobił światowy rekord największej liczby bramek strzelonych w roku kalendarzowym. Po każdym golu wskazywał dwoma palcami niebo, dedykując zwycięstwo swojej babci.

Znalezione obrazy dla zapytania child messi

Rezygnacja, powrót, działalność charytatywna

W wieku 27 lat, dumny Messi zagrał w barwach swojego kraju w Mistrzostwach Świata w Brazylii w 2014 roku. Jego zdumiewająca praca nóg, kreatywne asysty i odkrywcze gole nie przestawały zachwycać widzów na całym świecie.

Nie był jednak w stanie doprowadzić Argentyny do zwycięstwa w finale – mecz zakończył się zwycięstwem Niemiec z wynikiem 1-0. Mimo, iż otrzymał Złotą Piłkę – najwyższe wyróżnienie FIFA dla najlepszego piłkarza – był niepocieszony. Leo stawiał sobie za cel zdobycie pucharu świata dla Argentyny, jak Maradona w 1986 roku.

W czerwcu 2016 wystąpił w krajowej reprezentacji w pucharze Copa Americana Centenario 2016. Po długim, rygorystycznym treningu i serii ciężkich meczów drużyna dostała się do finału. Osławionego Leo Messiego czekał moment prawdy: w decydującym momencie spudłował w rzucie karnym przeciwko Chile. Reprezentacja Argentyny została odesłana do domu, gdzie czekali na nią rozczarowani kibice.

Zdruzgotany przegraną, Leo ogłosił, że rezygnuje z kariery w zawodowej piłce. W odpowiedzi na jego decyzję rozpoczęła się szeroka kampania pod hasłem “Leo, nie odchodź!”. Burmistrz Buenos Aires odsłonił nawet pomnik Lionela Messiego w nadziei, że zmieni zdanie piłkarza. Ostatecznie Messi zdecydował się na powrót do futbolu.

Mimo, Messi nie zdołał jeszcze zrealizować swojego zamiaru zdobycia pucharu świata dla Argentyny, udało mu się spełnić swoje dziecięce marzenie dzięki swojej inspirującej sile i poświęceniu.

Okrzyknięty “następcą Maradony” przez samego legendarnego Diego, Leo wciąż przynosi dumę swojej drużynie i rodakom – nie tylko na boisku. Zajmuje się również działalnością charytatywną: jest rzecznikiem praw dzieci, a także sponsorem opieki medycznej dla osób mniej uprzywilejowanych i patronem młodzieżowych klubów sportowych, w tym swojego dawnego klubu Newell’s Old Boys.

Chłopiec, który kiedyś był zbyt mały, by grać ze swoimi kuzynami, teraz jest zwycięzcą pięciu Złotych Piłek i trzech Europejskich Złotych Butów, a także zalicza się w poczet najbardziej bramkostrzelnych piłkarzy na świecie. Ale skromnemu Leo więcej radości przynosi świadomość, że jego babcia byłaby z niego dumna.

Subscribe to our newsletter

FreshMail.pl