Zostać Piłkarzem - Pierwsza w Polsce akademia piłkarska online - Zostań światowej klasy piłkarzem za mniej niż para getrów na miesiąc.

Trening mentalny: 3 sposoby na przygotowanie się do meczu.

W karierze każdego piłkarza aspekt mentalny odgrywa bardzo ważną rolę. Umiejętności piłkarskie nadal pozostają na pierwszym miejscu, ale im wyżej pniesz się po szczeblach kariery, tym większe detale zaczynają mieć znaczenie. Wielu młodych piłkarzy, często ignoruje sferę mentalną i skupia się tylko na samej grze. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy, jest fakt, że bardzo często przygotowanie mentalne jest lekceważone przez trenerów i rodziców. Rzadko uświadamia się im wagę treningu mentalnego w sporcie. Dopiero w okresie wchodzenia w piłkę seniorką, zaczynają oni zauważać, że odpowiednie nastawienie swojego mózgu przed meczem czy treningiem, jest równie kluczowe co sama gra. Trening mentalny jest nieodłączną część treningu indywidualnego każdego profesjonalnego piłkarza. Ćwiczenie nawyków oraz wyrobienie sobie dobrego nastawienia przed grą pozwoli Ci cieszyć się piłką, oraz to, co najważniejsze, skoncentrować na osiągnięciu celu. W dzisiejszym poradniku przedstawię Ci kilka praktyk, które możesz wdrożyć do swojego treningu mentalnego, aby odpowiednio nastawić mózg, na to, co masz do zrobienia na boisku.

Koncentracja

Image result for messi before free kick
W czasach mediów społecznościowych oraz smartfonów bardzo ciężko jest się w pełni skoncentrować. Nawet w szatni piłkarskiej bardzo często możesz zauważyć, jak zawodnicy korzystają z telefonu kilka minut przed meczem. Na pierwszy rzut oka możesz stwierdzić, że przecież nie ma w tym nic złego i zerknięcie przez kilka sekund na ekran telefonu nie wyprowadzi Cię ze stanu pełnej koncentracji. Kiedy jednak spojrzysz na tę czynność z szerszej perspektywy, z pewnością zauważysz jej negatywny wpływ na umiejętności fokusowania się nie tylko przed meczem, ale również w trakcie. Jak więc wykorzystać trening mentalny do poprawy koncentracji? Idealnym ćwiczeniem, poprawiającym koncentrację jest medytacja. Medytacja pozwala Ci odrzucić wszystkie zewnętrzne bodźce, którymi jesteś atakowany i nastroić mózg w taki sposób, aby był skupiony tylko na jednej czynności. I nie chodzi oczywiście o to, aby medytować bezpośrednio przed meczem. Regularne medytowanie wytworzy w Tobie umiejętność fokusowania umysłu na konkretną rzecz, wtedy kiedy będziesz miał taką potrzebę. Jest to doskonała umiejętność, która przyda Ci się, szczególnie kiedy będziesz chciał skoncentrować się w szatni pełnej kolegów z drużyny.

Motywacja

Image result for neymar headphones

Motywacja odgrywa kluczową rolę w życiu każdego sportowca. Bez motywacji ciężko byłoby zagrać dobry mecz, nie mówiąc już o przychodzeniu na trening. Bodźce zewnętrzne oraz wewnętrzne zapewniają utrzymanie ciągłej chęci rozwoju, oraz osiągania wyznaczonych przez siebie celów. Praca nad motywacją jest ważnym elementem treningu mentalnego.

Motywacja jest dość specyficznym tematem, ponieważ jest bardzo indywidualna. Każdego z nas motywuję coś innego. Jedni przed spotkaniem słuchają swojej ulubionej muzyki, inni wolą obejrzeć film, który da im kopa. Jedna z nieoczywistych czynności, które możesz wypróbować w celu zwiększenia motywacji przed meczem, jest wizualizacja. Wizualizacja przyszłych boiskowych wydarzeń, może dać nie tylko zastrzyk endorfin, ale również oswoić Cię z tym, co za chwilę nadejdzie. Osobą, która otwarcie mówi o takim sposobie motywowania się przed meczem, jest Cristiano Ronaldo. Portugalczyk od samego rana stara nakręcać się na nadchodzące spotkanie. Wizualizuje sobie każde dotknięcie piłki, wyobraża sobie, jak zachowa się w danej sytuacji oraz w jaki sposób jego drużyna wygra mecz. Wizualizacja jest doskonałym sposobem na motywację oraz koncentrację w dniu meczowym.

Pewność siebie

Image result for cristiano ronaldo

Na pewność siebie podczas meczu ma wpływ wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest to, jak weszliśmy w mecz i czy mówiąc żargonem piłkarskim „czujemy piłkę”. Na pewno wiele razy doświadczyłeś sytuacji, w której po pierwszych kilku kontaktach z piłką, wiedziałeś, że to będzie Twój mecz. Wraz z tym, jak wychodzą Ci zagrania, twoja pewność siebie rośnie. Nie boisz się brać gry na siebie i czujesz się dobrze podczas pojedynków jeden na jeden.

Co, jednak jeśli nie czujesz pewności siebie? W tym problemie pomoże Ci trening mentalny. Po pierwsze, staraj się stworzyć swoją rutynę dnia meczowego. Dzień przed spotkaniem zaplanuj sobie cały dzień od samego poranka aż do meczu. Pozwoli Ci to wejść w strefę komfortu, która przełoży się na budowanie pewności siebie od samego rana. Powtarzanie tej samej rutyny przed każdym meczem, w znaczący sposób przełożyć się na Twoją grę. Twój mózg będzie wiedział, czego się spodziewać. Poziom stresu zostanie obniżony, a Twój organizm o wiele lepiej przygotuje ciało do wysiłku. Po drugie wymyśl swój własny rytuał przed wejściem na boisko. Może wydawać się to głupie, ale jest to technika psychologiczna, która daje sygnał pamięci mięśniowej do wejścia na wyższe obroty. Te czynności pozwolą Ci czuć się komfortowo na boisku od samego początku i wziąć grę na siebie.

Subscribe to our newsletter

FreshMail.pl