Zostać Piłkarzem - Pierwsza w Polsce akademia piłkarska online - Zostań światowej klasy piłkarzem za mniej niż para getrów na miesiąc.

Zlatan Ibrahimović: Jak grać w ataku

Potężny szwedzki napastnik objaśnia kluczowe elementy gry w ataku, od utrzymywania się przy piłce po przedostanie się aż pod róg boiska.

Gra w ataku

„Najważniejsze to nie stracić piłki, kiedy już ją zdobędziesz. Jeśli nie ma nikogo w pobliżu, to staram się chronić piłkę i trzymać obrońców na dystans, z pomocą pleców, rąk, siły i równowagi. To ważne, bo jeśli uda mi się utrzymać piłkę, daję szansę kolegom z drużyny, żeby dołączyli do mnie w ataku. Zatrzymam ją, dopóki inni nie wejdą do gry, a kiedy tylko pojawi się jakiś gracz z lepszym ustawieniem, przekażę mu piłkę. Albo sam spróbuję strzelić. Czasami mam taki instynkt. Jestem inteligentnym zawodnikiem i podejmę właściwą w danej chwili decyzję.”

Ibrahimovic gra w ataku

Ustawianie się

“Staram się ustawiać tam, gdzie mam szansę zdobyć piłkę. Czasami wycofuję się na własną połowę żeby ją przejąć; innym razem szukam miejsca żeby pomóc drużynie i odciągnąć obrońcę z jego pozycji. Potem próbuję zrobić miejsce, tak żeby pomocnicy mieli inną opcję: mnie. Nie jestem takim typem gracza, który będzie uchylał się od rozgrywania, ale czasem trzeba to zrobić i poświęcić się dla drużyny, nawet jeśli wiesz, że przez to nie zdobędziesz piłki. Robisz miejsce innym. W zgranym zespole inny atakujący zrobiłby to samo przy następnej okazji.”

Ibrahimovic gra w ataku

Odbieranie podań

„Najważniejsze to wykonać ruch, zanim zrobi to obrońca: w ten sposób robisz dla siebie miejsce. Nie jestem w tym najlepszy – za to David Trezeguet tak. Nigdy nie widziałem nikogo, kto grałby bardziej inteligentnie niż on w polu karnym, przy rzutach rożnych i stałych fragmentach gry. To tak, jakby wiedział dokładnie gdzie będzie piłka, w powietrzu czy na ziemi. Jeśli chodzi o mnie, to nie mam takiego instynktu. Czasem jestem przy bliższym słupku, czasem przy dalszym. Robię to, bo tak trzeba.

Ibrahimovic gra w ataku

Przewidywanie gry

„Staram się przewidywać co się stanie zanim przejmę piłkę; gdzie są moi przeciwnicy i koledzy z drużyny i gdzie będą za kilka sekund. Obserwuję, przeczuwam i wiem, co niektórzy zawodnicy najprawdopodobniej zrobią. Ale nie da się tego przewidzieć za każdym razem. Ci, którym się to udaje najczęściej, są najlepszymi graczami. Na tym właśnie polega różnica między zawodnikiem najwyższej klasy i przeciętnym – najlepsi zawodnicy myślą podobnie.”

Ibrahimovic gra w ataku

Starcia z obrońcami

„Wielu obrońców może cię szarpać albo popychać. Trzeba być przygotowanym na wszystko i nie lekceważyć ich. Robią to, bo są słabi, a ty jesteś silny. Naprawdę dobry obrońca nie będzie się uciekał do takich chwytów, tylko będzie grał fair. Paolo Maldini i Alessandro Nesta byli trudnymi przeciwnikami, ale naprawdę ich szanowałem.”

Ibrahimovic gra w ataku

Odpieranie agresji

„Kiedy grasz w ataku, niektórzy obrońcy próbują cię zniechęcić, fizycznie i słownie. Niektórzy obrażali moją rodzinę, nazywali mnie cyganem. Moja matka jest Chorwatką, ojciec Bośniakiem. Urodziłem się w Szwecji i czuję się w 100 procentach Szwedem, ale to nie miało dla nich znaczenia. Już mnie to tak nie dotyka. Najważniejsze to skupić się na tym co masz do zrobienia w grze, nie na tym, co się mówi. Druga ważna rzecz to żeby pamiętać, że twoim obowiązkiem wobec drużyny jest nie reagować. Jeśli myślisz o tym, że zachowanie spokoju to część twojej pracy, jest ci łatwiej.”


Jeśli aspirujesz do zostania nieugiętym napastnikiem, którego nie da się zatrzymać, takim jak Zlatan, to na naszej platformie dostępne są kompleksowe ćwiczenia, które Ci w tym pomogą.

 

Źródło: https://www.fourfourtwo.com/performance/skills/zlatan-ibrahimovic-how-play-a-targetman

Subscribe to our newsletter

FreshMail.pl